Chtěli bychom poděkovat firmě Pila Baláž za dodání dřeva pro žáky do hodin výtvarné výchovy a pracovních činností. Není to poprvé. Vždy nám ochotně přivezli zdarma nařezané dřevo na míru.
Fotogalerie
Mgr. Simona Kuncová
Chtěli bychom poděkovat firmě Pila Baláž za dodání dřeva pro žáky do hodin výtvarné výchovy a pracovních činností. Není to poprvé. Vždy nám ochotně přivezli zdarma nařezané dřevo na míru.
Fotogalerie
Mgr. Simona Kuncová
Středeční hodinu občanské výchovy jsme strávili v krásných prostorách klášterecké knihovny, kde jsme se dozvěděli plno pozoruhodných informací týkajících se okolí našeho města. Samozřejmě jsme už před návštěvou věděli, že bydlíme v regionu bohatém na naleziště vzácných kamenů či léčivých pramenů. Během poutavého vyprávění jsme ale zjistili i spoustu dalšího.
Třeba to, že náš nejstarší pramen (1883), Evženie, byl pojmenován po manželce cukrovarníka Františka Fiebra a jeho vrt dosahuje hloubky 12 metrů. Podstatně větším číslem se může pyšnit nejmladší ze tří pramenů zvaný Klášterecký pramen, který vyvěrá až z hloubky 120 metrů pod zemí. Věděli jste ale například to, že třetí, Městský pramen je se svými 11,9 stupni nejteplejším pramenem? Ještě za doby klášterecké Kyselky (p. Webera) se prodalo 1,5 (nejvíce se uvádí dokonce 3) milionů lahví ročně a v roce 1942 se dostaly až do Afriky!
Pokud bychom ale zůstali v naší krásné zemi, neměli bychom opomenout jednu z nejvýznamnějších památek Čech, hrad Karlštejn s kaplí svatého Kříže, kde se nachází jaspisy a ametysty nalezené v chráněné oblasti Ciboušov, která je součástí našeho města.
V neposlední řadě jsme také zjistili, jak se původně jmenovala restaurace Peřeje, ale to si mohou pozorní čtenáři vyhledat třeba v knihách, které jsou k dispozici ve výpůjčním oddělení naší klášterecké knihovny. Možnost prohlédnout si veliký výběr i nově zařazených titulů v knihovně jsme měli samozřejmě i my. Ještě jednou děkujeme za milé přivítaní a bohatý program.
Mgr. Diana Homolková
I v letošním školním roce se děti z 2. oddělení ŠD zúčastnily recitační soutěže. Každý žák si připravil moc pěknou básničku, za kterou si vybral odměnu.
Hana Windischová
Jako každoročně stojí žáci devátých ročníků před nelehkým úkolem - vybrat si takovou školu, která jim pomůže vyplnit jejich budoucí pracovní sny. Jen hrstka z nich přesně ví, co chce studovat a jakou práci chce v životě dělat. Proto s nimi zjišťujeme, jaké možnosti mají. Ve středu jsme se vydali podívat do Kadaně na Střední odbornou školu služeb a Střední odborné učiliště, kde se žáci dozvěděli spoustu užitečných informací o učebních oborech jako je pokladník, kadeřnice, kuchař - číšník, zedník, zahradník či zámečník. Některé věci si mohli i sami vyzkoušet, jako například holit břitvou, dávat natáčky nebo pracovat na soustruhu. Žáci oboru kuchař - číšník si pro nás dokonce připravili i malé občerstvení, které nám sami naservírovali a roznesli. Myslíme, že pro některé to bylo opravdu velmi přínosné dopoledne a že se nakonec všichni správně rozhodnou, jakou školu pro sebe zvolí.
Ing. Lenka Svobodová a Mgr. Iva Máchová
Hlína je super, práce s ní nás baví. První část výrobku je hotová, ještě vypálit a naglazovat. Už se těšíme na pokračování.
žáci 5.B
Mezinárodní den kuchařů je den, který se slaví 20. října a je vytvořen na počest kuchařů a kuchařek z celého světa. Cílem tohoto dne je představit kuchařské umění široké veřejnosti, vzdát hold těmto umělcům i jejich řemeslu.
Protože máme v naší školní jídelně ty nejlepší paní kuchařky, které se o nás bezvadně starají nejen se svými pokrmy k obědu, ale také s vynikajícími snídaněmi, tak si pro ně žáci z 3. oddělní ŠD připravili překvapení.
Vyrobili ocenění to nejvyšší a to ŘÁD ZLATÉ VAŘEČKY.
Bc. Veronika Karičková
Díky projektu Podpora rovných příležitostí se žáci naší třídy mohli podívat do pohádkového muzea v Duchcově.
Viděli zde čertovskou třídu, podvodní svět, babiččinu chaloupku, pohádkovou kuchyni i svatbu vodníků. Posvačili a nakoupili spoustu pohádkových dárků.
Nakonec se interaktivně zapojili do hrané muzikálové pohádky O princezně Růžence.
Všem se v pohádce moc líbilo a těší se na další pohádková dobrodružství.
Mgr. Radka Maříková
Ve středu 16. 10. poprvé vyjeli žáci se školní družinou autobusem na aktivitu z projektu Šablony I. JAK.
Po obědě na nás u školy čekal autobus a vyjeli jsme směr Lesná. Po příjezdu byla naše skupinka rozdělena na dvě. S každou skupinkou šla milá paní průvodkyně a o žáky se perfektně postarala.
Nejen, že si žáci mohli v muzeích prohlédnout, jak to dříve vypadalo u našich prababiček doma, ale také navštívili zvířátka, prolézali dřevěným tunelem, a každý si kromě zážitků odvezl vlastní výrobek z ovčí vlny. Naši žáci se s touto technikou vyrábění seznámili poprvé, jedná se o techniku plstění suchou jehlou.
A jak se výjezd líbil některým žákům?
Jakub Mráček – nejvíce se mi líbilo vyrábění s ovčí vlnou
Eliška Ďurišová – mně se líbila celá prohlídka
Anežka Blechová – líbilo se mi vyrábění s ovčí vlnou
Beáta Měšťanová – mně se líbilo, jak jsme prolézali dřevěným tunelem
Neonila Belečynska – mně se líbilo úplně všechno
Anna Borsosová – líbilo se mi prolézání tunelem
Michal Dostál – líbilo se mi, jak jsme byli u oveček a velký prase Amálka
2. a 3. oddělení ŠD
V říjnu 2024 se opět uskutečnilo školní kolo již 13. ročníku soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika“. Motem letošního ročníku je „V CHEMII JE VŠECHNO SPOJENO SE VŠÍM“. Do soutěže se zapojili žáci 9. tříd v rámci hodin chemie. Potýkali se s různě záludnými úlohami zaměřenými na pojmy, názvosloví, rovnice a výpočty. Nejúspěšněji byla řešena úloha Křížovka. Největší problémy měli žáci s výpočty a chemickým názvoslovím. Do krajského kola postupují Izabel Zoe Malinová, Eliáš Hrach a Vojtěch Dvořáček. Blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole.
Nejúspěšnější řešitelé školního kola:
pořadí |
počet bodů |
jméno |
třída |
1. |
26 |
Izabel Zoe Malinová |
9.B |
2. |
25 |
Eliáš Hrach |
9.A |
3. |
24 |
Vojtěch Dvořáček |
9.B |
4. - 6. |
|
Lukáš Říha |
9.A |
Tomáš Milák |
9.A |
||
Vladyslav Stasiuk |
9.B |
Odkaz: https://mladychemikcr.cz/
Ing. Monika Bártová
V pátek 11. 10. díky projektu Šablony I. JAK navštívili žáci z druhého a třetího oddělení školní družiny náš zámek.
K prohlídce jsme si vybrali Pohádkový okruh.
Ihned po příchodu na zámek se nás ujal ochotný a milý pan průvodce a zavítali jsme do Pohádkové země Vítězslavy Klimtové. Prohlídli jsme si expozici českých pohádek ve sklepních prostorách zámku.
Žákům se prohlídka velmi líbila, když jsme se opět setkali ve třídě, tak si každý namaloval svého pohádkového skřítka.
Bc. Veronika Karičková a Hana Windischová