Středeční hodinu občanské výchovy jsme strávili v krásných prostorách klášterecké knihovny, kde jsme se dozvěděli plno pozoruhodných informací týkajících se okolí našeho města. Samozřejmě jsme už před návštěvou věděli, že bydlíme v regionu bohatém na naleziště vzácných kamenů či léčivých pramenů. Během poutavého vyprávění jsme ale zjistili i spoustu dalšího.
Třeba to, že náš nejstarší pramen (1883), Evženie, byl pojmenován po manželce cukrovarníka Františka Fiebra a jeho vrt dosahuje hloubky 12 metrů. Podstatně větším číslem se může pyšnit nejmladší ze tří pramenů zvaný Klášterecký pramen, který vyvěrá až z hloubky 120 metrů pod zemí. Věděli jste ale například to, že třetí, Městský pramen je se svými 11,9 stupni nejteplejším pramenem? Ještě za doby klášterecké Kyselky (p. Webera) se prodalo 1,5 (nejvíce se uvádí dokonce 3) milionů lahví ročně a v roce 1942 se dostaly až do Afriky!
Pokud bychom ale zůstali v naší krásné zemi, neměli bychom opomenout jednu z nejvýznamnějších památek Čech, hrad Karlštejn s kaplí svatého Kříže, kde se nachází jaspisy a ametysty nalezené v chráněné oblasti Ciboušov, která je součástí našeho města.
V neposlední řadě jsme také zjistili, jak se původně jmenovala restaurace Peřeje, ale to si mohou pozorní čtenáři vyhledat třeba v knihách, které jsou k dispozici ve výpůjčním oddělení naší klášterecké knihovny. Možnost prohlédnout si veliký výběr i nově zařazených titulů v knihovně jsme měli samozřejmě i my. Ještě jednou děkujeme za milé přivítaní a bohatý program.
Mgr. Diana Homolková