Poslední březnový pátek, na výročí narození učitele národů Jana Amose Komenského, se na naší škole opět uskutečnila celorepubliková literární akce s názvem Noc s Andersenem. Od roku 2009 organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky každý rok akce pro všechny knihomoly a knihomolky, prostě všem knižním závislákům. Dříve byl březen nazýván měsícem knihy. U jeho vzniku v roce 1955 bylo ministerstvo kultury se Svazem československých spisovatelů a mnoho dalších menších svazů. Březen - měsíc knihy/měsíc čtenářů nám připomíná, že knihy tvoří nezastupitelné místo v našich životech.
Po vzoru Komenského hravé výuky jsme si během pozdního odpoledne a večera vyzkoušeli dílny tvořivého psaní a poslechli netradiční formou autorské čtení. Zatímco starší žáci se s paní Radkou Šindelářovou ponořili do psaní (dokonce i veršování) o tom, co by se měli dospělí od dětí naučit a jak by fungovala jejich vysněná škola, žáci 5.A se setkali s paní Hanou Doskočilovou, která dětem představila své dvě knihy. Její poutavé předčítání všichni poslouchali se zatajeným dechem a když ještě vzala kytaru a začala hrát a zpívat, všichni se s radostí ihned připojili. O nezapomenutelný zážitek se postaral psí kamarád paní knihovnice Hany Böhmové, který "muzicírování" doprovázel svým vytím.
Po setmění jsme se všichni společně zaposlouchali do vyprávění pana Petra Mikšíčka, autora knihy o Marcebile - patronce Krušných hor, abychom se o legendě Krušnohoří, bludné paní halící se ve tmě a přebývající v hornických štolách, dozvěděli víc. Nechyběly ani videoukázky z knihy Krušné horory. A protože máme pro strach uděláno, nechyběla ani svíčkami osvětlená stezka odvahy. Co myslíte, zvládli jsme to všichni? A podařilo se nám alespoň na chvilku přilákat i samotnou Marcebilu?
Poděkování patří všem skvělým žákům, hostům i pomocníkům, díky kterým jsme si celou akci užili v pohodě a radosti.
Mgr. Diana Homolková