Mgr. Ivana Jiránková a žáci 4.A
V pátek 12. 1. jsme v rámci projektu Podpora rovných příležitostí navštívili Oblastní muzeum v Chomutově, abychom na vlastní kůži zakusili detektivní pátrání po zdroji padělaných peněz. Detektivní hra Krvavé peníze nás přenesla do středověkého Chomutova, který ovládli penězokazci.
Nejdříve jsme získali cenné informace, potřebné k vyřešení úkolu, a pak jsme se ve skupinách pustili do pátrání. V dobových kulisách středověké krčmy, kostela a kupeckého krámku jsme řešili úkoly a rébusy, abychom se dopátrali pravdy nejen o penězokazcích, ale i o úkladné vraždě, spáchané za doby Šebestiána z Veitmile, nejvyššího mincmistra Království českého, roku 1543.
Všechny týmy pracovaly horlivě, a tak pod vedením paní Brůnové, jedné z autorů projektu, jsme skutečně odhalili, kdo stojí za paděláním peněz i za vraždou kupcovy ženy.
Jaké překvapení pro nás bylo, když jsme zjistili, že penězokazecká dílna se nalézala nedaleko Klášterce. Ale kde, to vám neprozradíme, musíte si na to přijít sami…
Hra se nám velmi líbila, využívala mechanismy únikových her a dozvěděli jsme se řadu historických reálií.
žáci 8.A
Dne 11. 1. 2024 se zúčastnily třídy 8. A a 8. B online exkurze v rámci programu skupiny ČEZ „Virtuálně v elektrárně 4“. Tentokrát se žáci měli možnost podívat do jaderné elektrárny Temelín. Program byl hezky připravený a děti dostaly základní informace o výhodách výroby energie pomocí štěpení jádra. Nejvíce žáky zaujaly záběry elektrárny z ptačí perspektivy a vnitřku elektrárny, kam jinak není přístup. Zajímavé byly také údaje o výšce chladících věží, oběhu vody v primárním a sekundárním okruhu apod. Děti se úspěšně zapojily do online debaty s přednášejícími a odnesly si cenné poznatky. Na konec programu byla položena soutěžní otázka, kolik stupňů má voda v primárním okruhu. Otázku správně zodpověděl Jakub Mikeš a vyhrál malou věcnou cenu. Děkujeme skupině ČEZ za možnost nahlédnout pod pokličku výroby elektrické energie a těšíme se na další virtuální prohlídky.
Ing. Monika Bártová
Ve středu 10.1. jsme se zúčastnili zajímavé přednášky Minerální prameny a polodrahokamy Klášterecka.
V příjemném prostředí dětského oddělení knihovny nám paní Kateřina Dostálová, průvodkyně na zámku, poutavě vyprávěla o historii spjaté s kláštereckými prameny a dozvěděli jsme se také o jejich výjimečných léčivých vlastnostech.
Druhá část programu nám přiblížila přírodní rezervaci Ciboušov, zdejší polodrahokamy a jejich využívání zejména ve středověku.
Přednáška, doprovázená videoprojekcí, nám zajímavým způsobem odhalila kus historie Klášterce. Těšíme se na další.
Mgr. Iva Máchová
V pátek 5. 1. jsme opět navštívili knihovnu, tentokrát byla naplánována beseda na téma 'Hrady v okolí Klášterce nad Ohří ". Z předvedené prezentace jsme se dozvěděli hodně zajímavých faktů z historie našeho krásného města a jeho okolí. Moc se nám líbilo.
Naděžda Veselá a Klára Čtvrtníčková
Příjemné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok
všem přejí
žáci a zaměstnanci školy
Co si dáme ve 4. A pod stromeček?
365 dárků a v každém z nich jeden krásný a šťastný den.
Pohodové vánoční svátky všem.
Žáci školní družiny se zapojili do sbírky pro klášterecký útulek.
Vše vybrané bude předáno do útulku.
Všem, kteří se zapojili moc děkujeme.
Fotogalerie
vychovatelky a žáci ŠD
V rámci projektu Podpora rovných příležitosti proběhl poslední školní den v roce 2023 netradičně. Žáci prvních ročníků se celý den seznamovali s tradicemi českých Vánoc.
Lití olova, rozkrojení jablka, zdobení stromečku, prostírání svátečního stolu, Betlém, Ježíšek a mnoho dalších činností dětem přiblížilo atmosféru staročeských Vánoc. Zpívali jsme koledy, dávali si dárečky a hlavně se na sebe celý den usmívali a radovali se.
Žádná tradice ani dárek nemůže nahradit vzájemnou sounáležitost a lásku. A proto i vám všem přejeme do dalšího roku mnoho lásky, radosti a pokoje.
žáci 1.A a 1.B
Přejeme všem krásné prožití vánočních svátků, ať jsou pro Vás ve znamení klidu, pohody, splněných přání, plné radostných úsměvů a v novém roce 2024 hodně pozitivní energie a především pevné zdraví!
žáci 2.A, Mgr. Dana Šimoníčková a Anna Fuksová