Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Hodina moderní chemie – aneb „Nebojme se chemie“?

9.10. 2019

Žáci 8.A, 8.B. a 9.A Z se dne 7. 10. 2019 zúčastnili již podruhé projektu Hodina moderní chemie, který má za cíl zpopularizovat a přiblížit chemii nejen žákům základních škol.
Zástupci VŠCHT Praha ukázali žákům zajímavé pokusy a objasnili některé jevy, se kterými se žáci běžně setkávají.

Žáci 9. tříd měli dvě hodiny plné pokusů a zajímavých poznatků díky části projektu Forenzní analýza. Dozvěděli se, jak probíhá proces identifikace osob s využitím poznatků chemie – snímání otisků prstů a jejich vyhodnocování, rozeznávání stop krve, identifikace osob podle DNA a další.

Žáci z osmých tříd se zaměřili na téma Úvod do chemie I. Tato hodina se věnovala ukázkám pokusů v chemii. Žáci viděli například barevný semafor, kdy látka měnila postupně barvy, barvy plamene alkalických kovů, fluorescenci látek a nakonec hodiny následovaly pokusy s kapalným dusíkem, které uzavřela výroba zmrzliny podle přání žáků. Žáci měli možnost zmrzlinu i ochutnat.

Všechny skupiny si hodiny chemie užili a dozvěděli se spoustu nových informací.

Ing. Monika Bártová

Fotogalerie


Publikováno 15. 7. 2020 10:59

Výlet do Lesoparku v Chomutově

7.10. 2019

Druháčkové využili první říjnový den k návštěvě lesoparku v Chomutově.

Se strachem jsme sledovali počasí předchozích dnů, některé parky zůstaly totiž vzhledem k nepřízni počasí nepřístupné. Do Chomutova jsme cestovali vlakem, to bylo velké dobrodružství. Zvládli jsme i přestup v Prunéřově. Měli jsme štěstí, vlak měl jen 10 minut zpoždění. Během dopoledne se vyčasilo, vysvitlo sluníčko a bylo příjemně. Téměř všechna zvířátka byla k vidění. Postřehy ze zoo určitě využijeme ve výuce, hlavně v hodinách prvouky.

Dnes jsme jeli do lesoparku. V lesoparku jsme viděli sovy a medvěda, který spal. Také jsme viděli oslíka, který k nám přišel. Výlet se mi líbil. Míša Z.

Dnes jsme byli v Zooparku v Chomutově. Jeli jsme vlakem. Viděli jsme zvířátka. Například: plazy, medvěda, ryby, opice, kozy, koně, tuleně, osla, rysa a další zvířata. Také jsem si koupil hračku hada. Moc se mi tam líbilo. Jenda S.

Jeli jsme s naší třídou vlakem na výlet do lesoparku. Viděli jsme mnoho zvířat. Nejvíc se mi líbil rys. A moc se mi tam líbilo. Matyáš K.

Byli jsme v lesoparku na výletě. Viděli jsme hodně zvířátek. Moc se nám tam líbilo. Michal K.

žáci 2.A a 2.B

Fotogalerie


Publikováno 15. 7. 2020 10:52

Beseda s mykologem Jaroslavem Malým

7.10. 2019

Dne 3. října nás ve škole ve 4. a 5. třídách navštívil známý mykolog Jaroslav Malý, který u nás na návštěvě nebyl poprvé.

A co o besedě napsali sami žáci ze 4.A?

Bylo to zajímavé a krásné a užitečné. Byly tam zajímavé houby, které voněly po česneku, po citrónu nebo po maggi. Také jsme mohli ochutnat houbu, která pálila jako feferonky. (Martínková Dominika 4.A)

Líbilo se mi, že měl pan Malý připravené všelijaké opravdové houby. (Honza Hirman 4.A)

Mně se moc líbilo, jak nám říkal, které houby máme sbírat a které ne. Napsali jsme si také vzkazy pro rodiče, na co si mají v souvislosti s různými houbami dávat pozor. (Martin Pátek 4.A)

Děkujeme panu Malému za zajímavou a inspirující návštěvu a budeme se těšit zase někdy příště. Určitě také vyzkoušíme účinky hlívy ústřičné!

třídní učitelky 4. a 5. tříd


Publikováno 15. 7. 2020 10:49

Návštěva knihovny

7.10. 2019

Dnes děti ze 3.A navštívily knihovnu.
Půjčily si zajímavé knížky a za měsíc sem společně opět přijdou pro nové.

Mgr. Jana Lelková

Fotogalerie


Publikováno 15. 7. 2020 10:47

Pasování na čtenáře

26. 9. navštivily děti 2.A a 2.B městskou knihovnu, kde byly slavnostně pasovány na čtenáře.

Po krátkém čtenářském testíku a pasování samotným králem /ředitelem knihovny/ si děti prohlédly knihovnu a všechny se přihlásily k pravidelnému navštěvování. Tím udělaly radost nejen sobě, ale i svým učitelkám.

Mgr. Alexandra Preislerová, Mgr. Alena Bartoňová

Fotogalerie


Publikováno 14. 7. 2020 23:38

Recyklace hrou

Žáci 5. - 8. tříd se v pondělí 30. 9. zúčastnili programu Recyklace hrou.

Při něm se žáci hravou formou seznámili s negativními vlivy starých elektrozařízení a přenosných baterií na naše životní prostředí, pokud jsou vyhazovány na nevhodná místa. Také se dozvěděli, že recyklací dnes už dokážeme "vysloužilému zařízení" dát další šanci, jak posloužit lidem i přírodě.

Mgr. Miloslav Hrachovec

Fotogalerie


Publikováno 14. 7. 2020 23:37

První měsíc za námi

27.09. 2019

První měsíc školy je již za námi, a jak tráví děti dny ve školní družině?

Nejraději spolu sedávají u stolečků, kde si povídají, hrají stolní hry, nebo něco vyrábí. Mezi nejoblíbenější patří skládání a zažehlování korálků, výroba slizu, tvoření s modelínou, hraní s kinetickým pískem, nebo si malují.

Ostatní si rádi hrají s legem a autodráhou.

Čtenáři rádi odpočívají na sedacích pytlích, kde si prohlíží nové knihy a velmi oblíbené naučné karty na různá témata.

Hodně je navštěvovaná naše tělocvična, kde děti hrají různé míčové hry.

Bc. Veronika Součková

Fotogalerie


Publikováno 14. 7. 2020 23:35

1.B v keramické dílně

26.09. 2019

Ve čtvrtek 26. 9. prvňáčci navštívili keramickou dílnu na naší škole.

Pod vedením pí. uč. Vlastníkové se učili, jak pracovat s keramickou hlínou. Všichni byli moc šikovní a výrobek se jim povedl.

Mgr. Ilona Pekariková

Fotogalerie


Publikováno 14. 7. 2020 23:29

Dravci

26.09. 2019

Do našeho města po 3 letech opět přijela brněnská společnost Zayferus, která se zabývá ochranou dravých ptáků. Akce se zúčastnili žáci 2. - 9. tříd.

Společnost Zayferus vždy přiveze spoustu dravců a sov, které si žáci prohlédnou. Během výkladu o dravcích mají žáci možnost soutěžit o pexesa a kalendáře. Ten, kdo správně odpoví na nejtěžší otázku nejrychleji, má možnost přivolat si dravého ptáka nebo sovu na ruku.

Nejlepší částí jsou volné lety různých druhů ptáků. Žáci měli možnost vidět například orla bojovného, orla kamčatského, orla mořského, sua krahujového, luňáka hnědého a spoustu dalších dravců a sov. U žáků jako pokaždé mělo největší úspěch neobvykle vtipné karančo jižní.

Mgr. Miloslav Hrachovec, Helena Döringová

Fotogalerie


Publikováno 14. 7. 2020 23:27

Badatelský klub

26.09. 2019

V letošním roce se bude konat každé pondělí od 14:00 do 15:30 v učebně chemie.

Přihlášení žáci jsou povinni pravidelně chodit celých 5 měsíců mimo plánované dny volna a prázdnin.

Plánované aktivity - pokusy na téma příroda a chemické látky, které nás obklopují.

První schůzka je v pondělí 4. 11. 2019 v 14:00 u školy. S sebou psací potřeby, přezůvky.

Pro velký zájem a naplnění klubu již na tento rok další přihlášky nepřijímáme.

Účastníci badatelského klubu spolu s žáky spolupracujícími na Projektu Erasmus+ (10 žáků) budou mít možnost se zdarma (hrazena strava, doprava i hotel z projektu) zúčastnit 7 denního výjezdu v dubnu 2020 do Španělska.

V dalším školním roce se bude konat obdobný Badatelský klub s účastí žáků II. stupně. Tito žáci budou moci přednostně vyjet na výjezd do Portugalska v listopadu 2020. Přihlášky na klub 2020/2021, který bude začínat již v září, budou k odevzdání už v červnu 2020.

Ing. Monika Bártová


Publikováno 14. 7. 2020 23:24