Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Noc s Andersenem 2023

Noc s Andersenem 2023Loučení s měsícem čtenářů proběhlo na naší škole v duchu známé pranostiky, avšak s mírnou úpravou – březen, ke knize vlezem, duben, stále číst budem. Odstartovali jsme první ročník celorepublikové akce, která měla za cíl prožít odpoledne, večer i noc s literaturou. Měli jsme možnost vyslechnout zajímavé příběhy autorek, které se už dlouhou dobu věnují psaní úspěšných knih. Díky jedné z nich jsme si zkusili napsat příběhy vlastní. Zavítaly k nám paní Petra Martišková, Radka Zadinová a Renata Šindelářová.

Nejprve nás zajímalo, jak se z vášnivé čtenářky, žákyně naší školy, stala úspěšná spisovatelka. Ptali jsme se, jak se píšou knihy „na přání“ čtenářů a proč začala p. Martišková točit trailery na své knihy. Po zhlédnutí několika z nich jsme to pochopili. Dozvěděli jsme se, jaké drobnosti utvářejí dobrou knihu. I Spisovatelé nějak začínali. Od koho dostávali cenné rady? Jak se projevuje tzv. autorská slepota? Co je náplní práce nakladatelů a jak se tvoří obálka knihy? Sami jsme si, například v rámci tvůrčích dílen tvoření přebalu a vazby knih, vyzkoušeli, že to není nic snadného. A v rámci vydávání knih ani nic levného. Možná až nyní jsme si s překvapením uvědomili, kam mizí více než polovina ze zisku za prodanou knihu.

Romány pro dívky někdy mohou překvapit, jak jsme se přesvědčili z autorského čtení p. Zadinové. Po krátké míčové přestávce, odpočinku a večeři nás čekal přesun do jiné, tvůrčí galaxie. Ve skupinkách jsme vymýšleli vlastní fantasy příběhy, které nás nakonec opravdu hodně pobavily. Byla by škoda neslyšet před spaním o cestách vesmírné čarodějnice, zážitcích Šnekocoura či konci skřítka Arnoštka v polárkovém dortu.  Do aprílového rána jsme se probouzeli s úsměvem, a to bez legrace.

Fotogalerie

Mgr. Diana Homolková