Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Březen v 1. oddělení ŠD

Březen v 1. oddělení ŠDVelikonoce jsou nejkrásnějším jarním svátkem, který je známý po celé Evropě. Začátkem března jsme vyráběli z papírových talířů velikonočního zajíčka, do kterého budeme dávat kraslice. Zdobili jsme je barevnými papíry, chlupatými drátky a dolepili jsme oči a ocas. Také jsme tvořili kočky, které byly použité jako květináče na jarní osení. Na jejich výrobu jsme použili pet lahve a umělohmotné nádoby. Dozdobili je fixami a lepícími barevnými třpytivými čtvrtkami. Nakonec jsme zaseli osení a čekáme až vyroste.

Žáci z první třídy hledali srdíčka polepená písmeny. Abeceda byla nalepená na skříních ve třídě. Děti tak procvičovaly jednotlivá písmenka. Kreslily fixami skládací vajíčko a moc se jim to povedlo. Ze svačinových pytlíků vyráběli krásné slepičky. Děvčata z různobarevných pruhů tvořila velké vajíčko a nazdobila jej filigradovými květinami a polepila malými diamanty.

Ostatní žáci pomocí drátku vyráběli vajíčkové závěsy, na kterých byly navlečené drobné korálky. Na ně jsme připevnili malé kuřátko. Byla spousta legrace, někdo dělal velké a někdo zase malé.

V tělocvičně jsme hráli různé hry – mrkaná, přehazování míčem, honění za dítětem označeným šátkem a na konec pamatovaná. Cvičení bylo velmi zábavné.

Malovali jsme velikonoční vajíčka na bílou čtvrtku. Použili jsme disperzní lepidlo a sůl. Barvili jsme je vodovkami. Pro děti to byla výborná výtvarná činnost. Děti zdobily dřevěné kraslice. Také foukali foukacími fixami na umělá vejce různé velikonoční motivy. Tavnou pistolí připevnily kohoutka nebo slepičku. Práce se jim dařila.  

Máme bohatou tradici tohoto velikonočního lidového umění. K tradičním technikám patří: batika, voskovaný reliéf, zdobení slámou, vyškrabování, drátkování a malování. Žákům jsem ukazovala techniky na obrázcích. My jsme zkoušeli voskování. Nejdříve zdobili na papír, poté barevně voskovali vyfouklá vejce. Žáci byli nadšení, že si mohli vyzkoušet tradiční lidové umění. Další dny jsme vyráběli ovečku Shaun. Zdobili jsme připravenou ruličku umělou ovčí vlnou, přilepili hlavu, ruce a nohy. Bude se líbit všem, kteří jí znají z televizního vysílání.

Vypracovávali jsme velikonoční pracovní list. Každý pracoval samostatně. Pracovní list se dětem povedl.

 Fotogalerie

Mgr. Miroslava Šlosrová