Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Beseda s místním spisovatelem

Beseda s místním spisovatelemNaše škola měla možnost na začátku slunečného podzimního měsíce přivítat prvního literárního hosta. Rodák z našeho okolí, který se stal úspěšným spisovatelem, píše zejména o historii regionu Krušnohoří, kterou nám také během společné besedy představil. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o obyvatelích, zaniklých obcích, řemeslech a přírodním bohatství regionu.

Žáci 8. a 9. ročníků nejprve povídali o svých zájmech a tématech čtených knížek. Následně už mělo prostor povídání o cestách za kariérou spisovatele. Štěpán Javůrek začal psát poměrně brzy. Jezdil za dědečkem do Kadaně a rád se toulal po okolí. Objevoval tajuplná místa, o kterých se chtěl něco dozvědět. Do pátrání se musel pustit sám. Hledal v archivech a prostřednictvím pamětníků získával informace o neznámých a opuštěných místech. Proč si tak pracně získané historky nechávat jen pro sebe? Zaniklá obec Chaloupky ho inspirovala k sepsání první knihy. Dnes už mu téměř každoročně vychází kniha o regionální historii.

Mnozí z nás začlení nově představené tituly do své volnočasové četby. Některé, až neuvěřitelné příběhy (např. soužití českých a německých rodin těsně po válce) totiž chceme slyšet až do konce, takže nám nezbývá nic jiného, než se pro oceněné knihy vydat do naší knihovny či knihkupectví.

Je dobré naše nápady a příběhy sepisovat a inspirovat tak své okolí. Teď už máme představu třeba o tom, jakým způsobem si poradit s prvotním nezájmem nakladatelství, jak náročná je propagace knih nebo závěrečná korektura. Sám pan Javůrek potvrzuje, že i pro něj je náročné opravit svůj rukopis a poradit si se správnou faktografickou, narativní i gramatickou stránkou textu. Zároveň však vyzdvihuje to nejdůležitější, co si z besedy odnášíme – dělejme to, co nás baví, uvědomme si, že náš region tvoříme my a pamatujme, že nic není nemožné.

Fotogalerie

Mgr. Diana Homolková