Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Ošetřovné dítěte a další informace - aktualizováno 1. 4.

Ošetřovné dítěte a další informace - aktualizováno 1. 4.1. 04. 2020

Lidé budou moct čerpat náhradu za ošetřovné po celou dobu uzavření škol pro děti až do 13 let.

Ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i po zákonem stanovených 9 dnech. A to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi do 13 let. Změny schválila včera (19. 3. 2020) vláda. Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na situaci ohledně koronaviru. Po skončení této mimořádné situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné.

Každý, kdo ošetřovné čerpá, musí ještě svému zaměstnavateli doručit „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“, tzv. přehled, kdy pečoval on, kdy druhý z rodičů, či kdy byl v zaměstnání. Je možné, že ne všichni rodiče budou o této povinnosti informováni.

Formulář pro ruční vyplnění najdete v příloze, k interaktivnímu vyplnění v odkaze:

https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-vpduvz

Program ANTIVIRUS - pomoc firmám ochránit pracovní místa

Ministryně Maláčová prosadila program ochrany zaměstnanosti Antivirus. Má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění.

Odkaz na stránky MPSV, kde jsou zveřejněny dvě důležité informace ke koronaviru:

https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru

Odkaz - tisková zpráva - péče o děti

Jak hovořit s dětmi o koronaviru

Další informace naleznete v přílohách tohoto příspěvku.

vedení školy

 

Přílohy